خانواده 1 - نوشته های فراموش شده جنبش راه سبزنوشته های فراموش شده

آنکس که نوشته های مرا سرسری میخواند همان بهتر که نخواندنویسنده : هامان ; ساعت ۱:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱۱/۱٩

می خوام این بار یه بحثی رو راه بندازم و نظرات شما رو در مورد اون ببینم چیه ؟
بحث من احتمالا در طی چند بخش ارئه میشه .

بحث بر سر خانواده ست .


می خوام این بار یه بحثی رو راه بندازم و نظرات شما رو در مورد اون ببینم چیه ؟
بحث من احتمالا در طی چند بخش ارئه میشه .

بحث بر سر خانواده ست .
 تا حالا به خودتون گفتین که اصلا چرا خانواده بوجود آمد ؟ سوال دلیلش چیه که حتما باید افرادی مثل پدر و مادر و فرزندان و حتی در بعضی موارد پدربزرگ و مادربزرگ در یه جایی باشن و با هم تا سنین بالا روابطی داشته باشن و بزرگان نظرات خودشون را به نسل بعد تحمیل کنند . مثلا اینکه چطور لباس بپوشیم . با کی دوست بشیم . باکی نریم بیرون و باکی بریم سینما . ناراحت هر جا میریم باید بدونن کجا میریم . اصللا شاید به حریم خصوصی ما وارد بشن و حتی برای چیزی بنام رازهای خصوصی و شخصی و کارای شخصی ما ارزش قائل نشن . گریه تمام موارد گفته شده را بزرگترها حتا تا سنین بالا هم به خود اجازه دخالت رو میدن . پدر و مادر برای فرزندان و پدربزرگ و مادر بزرگ ها برای پدر و مادر ما . این دخالت ها و ارزش قائل نشدن و کوچیک و خطا شمردن کارهایی که باب میل شون نیست اینقده زیاد میشه که مغز آدم سوت میکشه و تمام پتانسل هاو استعدادهایی که فرد از خودش میشناسه و دیگران از اون بی اطلاع هستند رو میکشه و فرد رو آدمی سرخورده و با استعداد و مهارتهایی خفه شده بزرگ میکنه و حتی در سنین بالا ول کنش هم نیستن . وقت تمام
خب ابید چیکار کرد تا برای هر فرد شرایطی بوجود بیاد تا با آسودگی خاطر استعدادهایی که داره رو بروز بدعه و اونو پرورش بده و به یک عنصر مطلوب سرزنده در جامعه باشه .
با کمی دقت میبینیم که خانواده موجود نه تنها برای فرد بلکه برای جامه نیز بد است . چون همه چیز از خانواده به جامعه انتقال پیدا میکنه . اعمال قدرت , سرکوب , ... همه از نهاد خانواده به جامعه انتقال پیدا میکنه .
یکبار دیگه میگم اصلا چرا باید خانواده وجود داشته باشه ؟ این همه سال وجود داشته و آدمی از خودش نپرسیده چرا اصلا باید خانواده وجود داشته باشه و همه نسلها بدون چون و چرایی تشکیل خانواده میدن و چرا به یک امر روتین و تکراری در هر نسلی تبدیل شده . خانواده آیا برای تامین نیاز ج.ن.س.ی شکل گرفت ؟ آیا برای بقای نسل و حفظ هویت خونی و ژنی بوجود اومد ؟ و اگر بله . اصلا چه اصراری برای حفظ این نسل و ریشه خانوادگی وجود داره ؟ برای فرد تاثیر نداره که مثلا پدر پدر پدر جدش حکیم بوده یه مثلا مادر مادر ملادر جدش ملکه کشور بوده . یه مثلی هست که میگه گیرم پدر تو فاضل ا ز فضل پدر تو را چه حاصل ؟ آیا خانواده برای ایجاد کانونی امن یا برای اهداف اقتصادی بوجود آمد ؟ 
خلا صه آیا نیاز هست که ما کارای نسلهای قبل تر رو ادامه بدیم و تا سنین بالا خانواده داشته باشیم و خانواد تشکیل بدیم ؟ پس استعدا ها و نیازها و فرصت بروز توانایی های کی باید داده شود ؟ اگر هم داده نشود پس این نسل چه بدردی خواهد خورد ؟
چرا فرزند نباید در سنین بلوغ عقلی - 18 سال - خانواده را ترک کنه و مستقل بشه - توجه شود که علم روانشناسی و انسان شناسی میگه در سنین حدود 17 , 18 سال فرد احتیاج به استقلا داره - و فرصتی پبش بیاد تا فرد خودشو بشناسه و استعداد ها و توانایی ها و نیازهاشو بشناسه و اونا رو ارضاء کنه تا به فردی کاملا مفید تبدیل بشه ؟ خجالت
البته موارد ذکر شده بالا بیشتر در خانواد ههای سنتی و مذهبی رایج می باشد . نه اینکه در دیگر خانواده ها اشکالی نباشد , نه , فقط شدت آن کمتر است .
و دیگر اینکه شما باید این موارد و مصداقها را در درون خانواده های نسل ما و نسل های پیش از خودمان در درون جامعه ایرانی ببینید .

منتظر نظرات شما هستم . 
گاوچران
کلمات کلیدی :خانواده

Time spent here: